Predstavljeni zajednički projekti DHK – DHK HB – ZKVH, susret s vodstvom DHK i potpisivanje sporazuma o suradnji

Izaslanstvo DHK HB boravilo je u službenom posjetu Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu kojom prigodom su predstavljeni zajednički projekti, upriličen susret s vodstvom DHK i potpisan sporazum o suradnji između DHK i DHK HB.

U sklopu obilježavanja Dana hrvatske knjige, u ponedjeljak, 22. travnja 2024., u Društvu hrvatskih književnika održan je prigodni program „Od Matoša, preko Benešića do Gardaša i dalje…“, koji su priredili Društvo hrvatskih književnika Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski u suradnji sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice i Društvom hrvatskih književnika Herceg Bosne iz Mostara.

Program je vodio dopredsjednik Društva hrvatskih književnika Mirko Ćurić, a na samom početku nazočne je pozdravio i predsjednik Matice hrvatske Miro Gavran.

Mirko Ćurić je pojasnio kako se u nazivu programa spominju tri velikana Matoš, Benešić i Gardaš po kojima ime nose tri književne nagrade koje su u tijeku: nagrada za kratku priču nadahnutu Matošem, nagrada za knjigu kritika Julije Benešić te nagrada za prozno djelo za djecu i mladež Anto Gardaš te su u pripremi prigodne manifestacije koje nose ime po njima, a koje su povezale Društvo hrvatskih književnika sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata i Društvom hrvatskih književnika Herceg Bosne jer su kroz ove manifestacije odradili nekoliko zajedničkih programa, zbornika, časopisa i knjiga. Predstavio je i Zbornike Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara s naglaskom na Zbornike 23. i 24. u kojem su se predstavili hrvatski književni kritičari i kritičarke iz Vojvodine i Bosne i Hercegovine.

Branka Primorac, članica Povjerenstva za dodjelu Nagrade Anto Gardaš, predstavila je ovogodišnju konkurenciju koja se sastoji od trideset i četiri naslova pristigla na natječaj te objavila uži izbor za nagradu. Dobitnik ili dobitnica nagrade bit će objavljeni na svečanoj dodjeli na rođendan Ane Gardaša 21. svibnja 2024. u Osijeku. Božidar Brezinščak Bagola je predstavio slovenske književne kritičare koji će biti dio programa 27. Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara: Bože Senegačnika i Roberta Kureta, jer će središnji program biti posvećen odnosu hrvatske i slovenske književne kritike. Ova suradnja je nastavak prošle godine započete suradnje između Društva hrvatskih književnika i Društva slovenskih pisateljev. Izabrane kritike ova dva slovenska kritičara te Božidara Brezinščaka Bagole, bit će objavljene u novom izdanju Zbornika Đakovačkih susreta hrvatskih književnih kritičara.

U drugom dijelu programa, predsjednik DHK HB Ivan Baković, pjesnik i književni kritičar, govorio je o dosadašnjoj uspješnoj suradnji s Društvom hrvatskih književnika Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski i Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata s naglaskom na zadnji broj časopisa DHK HB Osvit, u kojem je objavljena panorama suvremenoga dijalektalnoga pjesništva među Hrvatima u Bačkoj, koju je priredio Tomislav Žigmanov. Također je izdvojio zajednički projekt izdavanja Matoševe prve knjige Iverje, koju su objavili Društvo hrvatskih književnika Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski u suradnji sa Zavodom za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice i Društvom hrvatskih književnika Herceg Bosne, prigodom 150. obljetnice Matoševa rođenja, radi se o prvoj Matoševoj knjizi objavljenoj u Mostaru 1899. Predstavio je i Leksikon članova DHK HB u kojem je kao urednik prikupio biografije više od dvije stotine sadašnjih i preminulih članova DHK HB što je hvalevrijedan pothvat, objavljen prigodom tridesete obljetnice utemeljenja Društva. Stoga je Mirku Ćuriću i Katarini Čeliković u znak zahvalnosti za uspješnu suradnju uručio prigodne zahvalnice.

   

 

Ravnateljica Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata iz Subotice Katarina Čeliković izrazila je zadovoljstvo što sudjeluje u programu priređenom na dan hrvatske knjige, koju Zavod s puno entuzijazma i znanja promiče u Vojvodini od vremena utemeljenja prije petnaest godina. Podsjetila je riječju i prigodnim filmom na povijest Zavoda te zahvalila svima koji su dali svoj prinos uspješnom radu, od prvoga ravnatelja Tomislava Žigmanova do najmlađih suradnika koji se okupljaju oko brojnih projekata Zavoda. Posebno se osvrnula na bogatu nakladničku i časopisnu djelatnost te na zadnji broj časopisa Nova riječ u kojem je predstavljeno pjesništvo hrvatskih književnika i književnica članova DHK HB iz Mostara. Pozvala je oba društva hrvatskih književnika na daljnju suradnju i nove zajedničke projekte.

 

Dopredsjednik DHK Mirko Ćurić je s Katarinom Čeliković najavio ovogodišnje 8. Dane Antuna Gustava Matoša koji su započeli u Subotici i Đakovu, a nastavit će se u Tovarniku, Plavni, Beogradu i Zagrebu te je pozvao književnike i književnice koji kane poslati priču nadahnutu životom i djelom velikoga AGM-a na natječaj, da je pošalju do kraja travnja. Dodjela Nagrada će biti u Tovarniku početkom lipnja 2024.

Izaslanstvo DHK HB nazočilo je i na svečanosti obilježavanja Dana hrvatske knjige i 124. rođendana DHK na kojoj su dodijeljene nagrade „Judita“, „Davidias“ i „Slavić“. Naime, 22. travnja 1501. otac hrvatske književnosti, Marko Marulić, dovršio je svoju znamenitu Juditu, a na isti dan 1900. utemeljeno je i Društvo hrvatskih književnika.

Nagradu „Judita“ za najbolju knjigu ili studiju o hrvatskoj književnoj baštini dobio je Dino Demicheli za djelo Marko Marulić i epigrafska zbirka Dmine Papalića. Nagradu „Davidias“ za najbolji prijevod djela iz hrvatske književne baštine dobio je Nicolas Raljević za prijevod Krležine trilogije Glembajevih – La Trilogie des Glembay: Messieurs les Glembay, À l’agonie i Léda. Sara Hižman ovogodišnja je dobitnica nagrade „Slavić“ za najbolji prvijenac, za knjigu pjesama Starorječje.

Uz prigodno izlaganje o znanstvenoj recepciji Marka Marulića danas iz pera Ružice Pšihistal, glazbeni dio obljetnice uveličao je zbog Pučki pivači s Katoličkoga bogoslovnoga fakulteta u Zagrebu, a emitiran je i isječak o Maruliću iz filma Stella maris Dalmacije Hrvojke Mihanović-Salopek, dok je proslavu zaključio dramski umjetnik Joško Ševo koji je govorio odabrane Marulićeve stihove.

Nakon svečanosti dodjele nagrada predsjednica DHK, Hrvojka Mihanović-Salopek i predsjednik DHK HB Ivan Baković, potpisali su sporazum o suradnji koji otvara prostor za daljnju suradnju ova dva književna društva.

 

Sva prava pridržana © 2003 - 2021 DRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA HERCEG BOSNE | WEB SITE by IT Sektor AOX Company | Visit www.aox.company