Kordić, Zdravko . Šumovi vremena III.

 Šumovi vremena III. (Zbornik kritika o stvaralaštvu Zdravka Kordića), Biakova, Zagreb i Naklada Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, Mostar. Posebno izdanje. Knjiga125.  Za nakladnike Ivan Bekavac Basić i Ivan Sivrić. Knjigu priredio Zdravko Kordić, a urednik je Ivan Sivrić.

Ovdje je pred nama dvanaest tekstova kojima se iz različitih rakursa pregledava književni opus Zdravka Kordića. Za potrebe osvrta ove „kritičarske kritike“ pokušajmo promotriti tekstove na način da „reduciramo“ na pregledavanje njihova pristupa i razumijevanje značenja djela Zdravka Kordića. Autori članaka se ne pozivaju izravno na vlastitu kompetenciju, ali rodno 

mjesto te mjerodavnosti ne može ostati skriveno. Zato naglasimo da je više njih (troje) znanstveno referentno svojim doktorskim statusom ili pak izborom u znanstveno zvanje docenta ili izvanrednoga profesora na sveučilištu, drugi, opet imaju vlastiti književni status, odnosno stvaralačku referenciju koja je već više puta potvrdila njihov prosuditeljski ugled. To su svakako pouzdane legitimacije i za kritički pristup Kordićevu djelu. 

Čini se kako Kordić nije htio prijateljstva niti je strjepio od neprijateljstava uglednika koji katkada traže da im se dopusti po zakonu nedopušteno. Pjesnici se, međutim, udružuju s vlastitom kritikom dok se jednom rukom drže za svoju darovitost, a drugom hvataju za pravo na opstanak njih kao ljudi u prvom redu, a potom i onih koji mogu i žele mjerodavno biti glas opomene na prisebnost koja se nekada nazivala mudrošću. No i dalje trpe svoju mučninu sami ne pozivajući čitatelje na samilost. Kritika u tome ne će pomoći bez obzira na to što ona bezmjerno i uporno pokušava uvjetovati, propisivati i interpretirati svaki književni uradak. Kritika i u ovom slučaju pokazuje svoj sekundaran značaj u odnosu na umjetničko, književno djelo, ne zato što nije dovoljno dobra kao takva, nego zbog svoje prirode koja joj priječi biti vrjednijom od poezije. Zato autor ovoga pogovora ne vjeruje filolozima (tumačima umjetničkog književnog djela) da bolje od samoga pisca znaju „što je htio reći“. (Ivan Sivrić)

Sva prava pridržana © 2003 - 2021 DRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA HERCEG BOSNE | WEB SITE by IT Sektor AOX Company | Visit www.aox.company