Održana godišnja Skupština DHK HB

Mostar (10. lipnja 2023.) – Danas je u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru održana redovita godišnja Skupština DHK HB na kojoj su predsjednik DHK HB, Ivan Baković, i predsjednik Nadzornoga odbora DHK HB, Srećko Marijanović, nazočnim članovima Društva pročitali Izvješće o radu i financijsko izvješće za razdoblje između dviju Skupština, tj. od 11. lipnja 2022. do 10. lipnja 2023. godine.

Na današnjoj Skupštini na upražnjena mjesta u Upravnom i u Nadzornom odboru izabrani su Anto Marinčić i Hrvoje Barbir u Upravni odbor te Mate Grbavac u Nadzorni odbor. Novi članovi Društva, primljeni između dviju Skupština, predstavili su se čitajući svoje književne radove.

Prije same Skupštine, u crkvi sv. Petra i Pavla u Mostaru, fra Miljenko Stojić služio je misu zadušnicu za preminule članove Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne.

 

IZVJEŠĆE O RADU

DRUŠTVA HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA HERCEG BOSNE

(od 11. lipnja 2022. do 10. lipnja 2023.)

 

Izvješće je o izvršenju zadaća koje su proistekle iz odluka Skupštine, godišnjega plana Društva, o urađenim projektima i programima, nakladničkoj djelatnosti, prijemu u članstvo te planiranim aktivnostima.

Društvo danas broji 163 člana. Imajući u vidu sve okolnosti u kojima Društvo djeluje, planirali smo, započinjali i dovršavali poslove, projekte i aktivnosti koje smo ocijenili da možemo ostvariti, trudeći se omogućiti perspektivu za stabilan rad i djelovanje Društva. U takvom ozračju smo radili i izvršavali zadaće i ostvarivali postavljene ciljeve relativno uspješno. Priroda našega djelovanja je takva po svom karakteru da zahtijeva svakodnevnu nazočnost i sustavan rad. Nastojali smo stalno biti na raspolaganju članovima i javnosti. Održali smo uspješno tzv. hladni pogon i, prema našoj ocjeni, u nekim segmentima napredovalo u radu.

Od prošle izborne skupštine tijela Društva su se, prihvaćajući odgovornost, suočavala i dalje s nepovoljnim društvenim okolnostima, tako da osnovni problemi Društva nisu konačno riješeni.

 

OPĆI PREGLED

U izvještajnom razdoblju održavane su sjednice Upravnoga odbora u kojima su analizirali ostvareni rezultati, usvajane odluke i planirane predstojeće aktivnosti.

Internetska stranica Društva, koju smo osvježili prošle godine, funkcionira kao dobar medij na kojem zainteresirana javnost može pronaći vijesti o aktivnostima Društva i članova koje objavljujemo skoro na dnevnoj bazi. Pozivamo vas sve da nam dostavljate vijesti vezane uz vaš rad – o objavljenim knjigama, tribinama, nastupima itd., kako bismo ih prezentirali i preko naše internetske stranice. Pored općih informacija o Društvu, o Nakladi DHK HB, zadnjih dvadeset i pet brojeva Osvita, o dobitnicima Šimićeve nagrade, dobitnicima Nagrade Petar Miloš i o našim tribinama, na internetskoj stranici su podatci o živim i umrlim članovima Društva – ti podatci sadrže: fotografiju, životopis, bibliografiju, izbor iz stvaralaštva i ulomke iz recenzija i kritičkih osvrta.

Pored prezentacije djelovanja na našoj internetskoj stranici, rad Društva je u javnom prostoru postao zamjetno vidljiviji – nabavili smo fotoaparat i diktafon, svaku našu tribinu snimamo u foto i u audio zapisu. Audio zapis šaljemo radiopostajama, a fotografije uz napisanu vijest internetskim portalima, novinama, radio i tv postajama, tako da vijesti o našim aktivnostima budu objavljene u mnogim tiskanim i elektroničkim medijima diljem Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske.

Što se tiče naših književnih manifestacija, tribina i naklade, nastavljene su ranije započete i održane su, a potaknute su i neke nove. Osnovne manifestacije DHK HB: Humski dani poezije, objavljivanje časopisa Osvit, dodjela Godišnje nagrade A. B. Šimić u sklopu Šimićevih susreta, dodjela nagrade Petar Miloš, Književna srijeda u Otvorenoj čitaonici te književne tribine kao okosnica našega djelovanja zaslužuju da se o njima kaže koja dodatna riječ:

Humski dani poezije: Uspješno su održani 23. Humski dani poezije uz sudjelovanje članova Društva i gostiju i sadržavali su sljedeće programe: Sveknjiževna večer i Ikavski skup.

Humski dani poezije počeli su 28. listopada 2022. u Mostaru Sveknjiževnom večeri kao dio programa XXIII. Humskih dana poezije. U prvom dijelu večeri, nazvanu Spomenimo se prijatelja, prisjetili smo se članova DHK HB preminulih u proteklih godinu dana: Josipa Palade, Tvrtka Gavrana, Silvestra Ištuka, Luke Tomića i Zdravka Ostojića, kao i Joze Mašića, kojemu je peta obljetnica od smrti te Stojana Vrljića, Rajka Glibe i Pere Šimunovića, kojima je deseta obljetnica od smrti.

U drugom dijelu večeri svoje stihove govorili su članovi DHK HB i naši gosti: Hrvoje Barbir Barba (Ploče), Marela Jerkić-Jakovljević (Mostar), Blanka Kraljević (Široki Brijeg), Nevenka Kovačević (Split), Antun Lučić (Mostar), Anto Marinčić (Žepče), Srećko Marijanović (Stolac), Bruno Majić (Ljubuški), Sanijela Matković (Široki Brijeg), Pero Pavlović (Neum), Ivo Raguž (Stolac), Ante Tomić (Ljubuški), Ivan Sivrić (Čitluk), Mara Cica Šakotić (Mostar), Dubravka Bandić (Mostar), Snježana Lovrić (Mostar), Milena Jukić Bandić (Mostar), Zdenka Tomić (Mostar), Ivan Vrljić (Mostar) i Leon Rajič (Čapljina).

Ikavski skup – DHK HB, u suradnji sa Studijem hrvatskoga jezika i književnosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru organiziralo je, 3. studenoga 2022., šesnaesti Ikavski skup. U prvom dijelu skupa, nazvanu „Filološki pogledi“ četvero autora su progovorili o ikavici u različitim kontekstima. Tako je Ante Kraljević, autor Ričnika zapadnoercegovačkoga govora, pročitao ulomak iz svoje za tisak pripremljene knjige Ganga – osebujno pučko pivanje. Radica Leko, u svom izlaganju naslovljenu „Ikavica naša zaboravljena“, govorila je o zborniku Reka san ti u kojem su objavljeni radovi s Večeri ikavice koje svake godine od 2014. organizira posuška podružnica HKD Napredak, nastojeći tako oživjeti i čuvati ikavicu te potaknuti književno stvaralaštvo na zavičajnom govoru. Irena Granić i Ivan Dugandžić, studenti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, prezentirali su rad o osobitostima natpisa na stećcima.

U drugom dijelu večeri, nazvanu „Književni prinosi“, svoje radove pisane ikavicom čitali su članovi DHK HB: Radica Leko, Iva Bagarić, Miljenka Koštro, Marina Alerić-Bebić i Srećko Marijanović. Dok smo u dijelu naziva „Etnološka prisutnost“ imali prigodu čuti izvorne napjeve u izvedbi Nevenke Ćubele, Stoje Pehar i Dijane Šunjić, članica HKUD Sveti Ante – Cim.

Voditelj šesnaestoga Ikavskoga skupa je, kao i svih prije ovoga, prof. dr. sc. Antun Lučić s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

Pokrovitelji i sponzori Humskih dana poezije bili su: Federalno ministarstvo kulture i športa, Fondacija za izdavaštvo FBiH, Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ, Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa HBŽ, Grad Mostar, Hrvatski dom hercega Stjepana Kosače, Fram Ziral i mnogi medijima koji prate rad DHK HB, svima im od srca hvala.

Časopis Osvit i nakladnička djelatnost Društva – Prema već ustaljenoj dinamici redovito je izlazio časopis Osvit – dva dvobroja u jednoj godini. Prije koji dan objavljen je dvobroj 113/114. Časopis je u knjižničnoj bazi podataka u CEEOL-u, međunarodnoj bazi podataka za središnju i istočnu Europu, a od ovoga broja i u EBSCO-u, nedavno smo potpisali ugovor s EBSCO Publishingom (Ipswich, Massachusetts, SAD), tako da se članci objavljeni u Osvitu nalaze i u toj međunarodnoj bazi i dostupni su čitateljima u čitavu svijetu preko ove dvije značajne baze.

Časopis izlazi u nakladi od tri stotine primjeraka i prema našoj ocjeni, časopis je dobro primljen kod čitatelja, a interes pisaca i suradnika je primjeren.

Nakladnička djelatnost Društva se očitovala i u objavljivanju knjiga samostalno i u suradnji s drugim nakladnicima. Budući da u Društvu, nažalost, nema sredstava za nakladničke namjene, objavljivanje knjiga se odvija po dosadašnjoj praksi, što znači da autori i/ili sponzori pokrivaju sve troškove. U nakladi DHK HB od zadnje Skupštine objavljeni su sljedeći naslovi: Ivan Bitanga Šujan: Kuća na putu, Ivan Bradvica: Bliski su odobrili, Sonja Jurić: Najbolji zubar na svijetu, Iva Bagarić: Kad srce progovori. I još jedna vrijedna knjiga je u tisku, očekujemo ju ovih dana – Iverje Antuna Gustava Matoša. Ove godine je 150. obljetnica rođenja A. G. Matoša i tim povodom DHK HB, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski Društva hrvatskih književnika i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata ponovo objavljuju Matoševo Iverje, prvu Matoševu knjigu koja je tiskana 1899. u Mostaru u nakladi „Izdavačke knjižarnice Pachera i Kisića“.

Ukupno u Nakladi DHK HB objavljena je 181 knjiga.

Spomenimo i to da je u tijeku prikupljanje građe za Leksikona članova DHK HB, koji planiramo objaviti najesen kao dio programa obilježavanja tridesete obljetnice Društva. Leksikon će sadržavati osnovne bio-bibliografske podatke o svim članovima DHK HB, živima i preminulima. Nažalost, određen broj članova ili ne možemo kontaktirati ili se oglušuje na naše pozive za dostavu podataka, tako da ćemo se u takvim slučajevima morati osloniti na javno dostupne (nepotpune) podatke.

Šimićevi susreti – ovogodišnji šezdeseti Šimićevi susreti, koje organiziramo u suradnji s Općinom Grude i Ogrankom Matice hrvatske Grude i u sklopu kojih dodjeljujemo našu Godišnju književnu nagradu Antun Branko Šimić, održani su od 26. do 28. travnja 2023. u Mostaru i u Grudama.

Program u Mostaru počeo je polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća kod spomenika A. B. Šimiću. U Galeriji kraljice Katarine, u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru Otvoreni su Šimićevih susreta. Učenici i nastavnici Osnovne škole Antuna Branka Šimića iz Mostara priredili su polusatni pjesnički recitatorsko-dramski kolaž posvećen Antunu Branku Šimiću. Susrete je otvorio Bariša Čolak, izaslanik predsjednice Federacije BiH Lidije Bradare. Završnica Šimićevih susreta bila je 28. travnja 2023. u Grudama. U prijepodnevnim satima članovi DHK HB posjetili su grudske škole i u ugodnom druženju s učenicima prezentirali svoj rad i rad DHK HB. Nakon toga u Peć Mlinima kod Drinovaca održana je Svečana akademija i dodjela nagrada. Ovogodišnji dobitnik Godišnje književne nagrade DHK HB „Antun Branko Šimić“ je poznati i priznati hrvatski književnik Miro Gavran za knjigu „Obrana Jeruzalema“. Na natječaj je ove godine pristiglo 29 knjige od 28 autora. O dobitniku Nagrade „Antun Branko Šimić“ odlučivalo je prosudbeno povjerenstvo u sastavu: Mato Nedić, predsjednik, Ružica Soldo, član, i Ljubo Krmek, član. Prigodno slovo o Antunu Branku Šimiću izrekao je Damir Zorić, potpredsjednik Matice hrvatske. Na Svečanoj akademiji svoje stihove čitali su članovi DHK HB: Hrvoje Barbir, Blanka Kraljević, Stanko Krnjić i Marela Jerkić Jakovljević. Svi navedeni programi su dobro medijski popraćeni.

Prema odluci, a s čime je ova Skupština upoznata prošle godine, Upravnoga odbora DHK HB promijenjen je vremenski okvir tako da se od ove godine Nagrada A. B. Šimića dodjeljuje za knjige objavljene u prošloj kalendarskoj godini od 1. siječnja do 31. prosinca, dosad je to bilo od 1. travnja do 31. ožujka. Sve ostale propozicije natječaja ostale su iste.

Nagrada za kratku priču „Petar Miloš“ – prošle godine smo u suradnji s Kulturno-informativnim centrom Tomislavgrad utemeljili Nagradu za kratku priču „Petar Miloš“. Na prošlogodišnji, prvi, natječaj pristiglo je devedeset i devet priča. Upravni odbor DHK HB imenovao je Prosudbeno povjerenstva u sastavu: Ivan Sivrić, predsjednik povjerenstva; Sonja Jurić, članica povjerenstva i Mirko Ćurić, član povjerenstva. Prvu nagradu dobio je Željko Kocaj (Vitez) za priču naslova: „Kriv je naslov“, drugu nagradu dobila je Roberta Nikšić (Velika Kladuša) za priču naslova: „Ni dobro ni loše“, treću nagradu dobila je Ivana Ćurić (Tomislavgrad) za priču naslova „Nevista“.

Ovogodišnji natječaj je završio 3. lipnja 2023. Na natječaj je pristiglo 105 priča. Imena nagrađenih autora bit će objavljena krajem kolovoza na Danima Petra Miloša u Tomislavgradu.

Književna srijeda u Otvorenoj čitaonici, tribine i promocije – uspjeli smo održati kontinuitet Književne srijede u kojoj predstavljamo književno stvaralaštvo članova DHK HB. Tako smo u Književnoj srijedi ugostili: fra Ćiru Lovrića, Sanijelu Matković, Marka Matića, Srećka Marijanovića i Ivana Bitangu Šujana,

U programima su sudjelovali i o njihovu stvaralaštvu govorili: Ružica Hrnjkaš, Ivan Sivrić, Ivan Baković, Tomislav Ćorić, Anita Martinac, Marija Pavković-Baković, Ljubo Krmek, Mladen Vuković, Petar Majić.

U većini ovih predstavljanja sudjelovali su i članovi Kluba studenata hrvatskoga jezika „Franjo Milićević“ s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru.

Voditelj Književne srijede je prof. Ivan Sivrić.

Spomenimo i to da je 19. travnja 2023. Književna srijeda gostovala u Ljubuškom, na kojoj su sudjelovali članovi DHK HB Mate Grbavac, Zvonimir Mikulić, Dušan Musa, Ante Tomić, Finka Filipović, Ivan Sivrić i Ivan Baković.

U povodu obilježavanja Dana glagoljice, 22. veljače 2023., u Mostaru smo organizirali predstavljanje romana Az (koji je romansiran životopis sv. Ćirila) prof. dr. sc. Jasne Horvat i predavanje „Glagoljica u suvremenosti“, koje je prezentirala prof. dr. sc. Josipa Mijoč sa Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Održano je više tribina, odnosno, književnih predstavljanja knjiga naših članova i gostiju u više mjesta u Hercegovini.

 

DRUGI (STALNI I POVREMENI) PROGRAMI ODRŽAVANI UZ POTPORU, SUORGANIZACIJU ILI U ORGANIZACIJI DHK HB

Adventska književna večer održana je 13. prosinca 2022. u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače. Pjesme prikladne adventu i Božiću čitali su: Dubravka Bandić, Ante Bošnjak, Viktorija Bukovac, Marela Jerkić-Jakovljević, Milena Jukić Bandić, Radica Leko, Snježana Lovrić, Srećko Marijanović, Ivan Sivrić, Mara Cica Šakotić, i Angelina Šuta. Dvoje književnika nisu mogli nazočiti te je stihove Borislava Arapovića pročitala Ljilja Zovko, a stihove Zdenke Čavić pročitao je Ivan Baković.

Književna večer duhovne poezije Breviarium poeticum održana je 22. ožujka 2023. u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru. Izbor iz duhovne poezije hrvatskih pjesnika govorili su članovi Kluba studenata hrvatskoga jezika i književnosti Franjo Milićević s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru. U drugom dijelu programa duhovnu poeziju prikladnu Uskrsu govorili su pjesnici članovi DHK HB i gosti: Ivan Baković, Hrvoje Barbir Barba, Ante Bošnjak, Marela Jerkić Jakovljević, Miljenka Koštro, Radica Leko, Zdravko Nikić, Pero Pavlović, fra Miljenko Stojić, Snježana Lovrić, Angela Šuta, Mijo Tokić, Zdravka Mila Marijanović i Ivan Sivrić.

Đakovački susreti hrvatskih književnih kritičara pretprošle godine posvećeni su bosanskohercegovačkim hrvatskim kritičarima. Objavljen je i Zbornik radova „Hrvatska književna kritika u BiH“, koji smo promovirali u Đakovu, Mostaru i u Livnu. Od naših članova sudjelovali su: Mirko Ćurić, Tomislav Žigmanov, Ivan Sivrić, Ivan Baković i Srećko Marijanović.

U suradnji s ogrankom Matice hrvatske Čitluk suorganizirali smo 27. srpnja 2022. u Čerinu XVII. Književno-glazbenu manifestacija Susreti pod hrastom koji su bili posvećeni Dragi Šaravanji. U programu su sudjelovali članovi DHK HB i DHK iz Zagreba: Ivan Baković, Miljenko Stojić, Tomislav Marijan Bilosnić, Robert Bacalja, Mijo Bijuklić, Mijo Tokić, Tomislav Majić, Srećko Marijanović, Ivan Sivrić i Anita Martinac.

U Ljubuškom smo sudjelovali na 7. Ljubuškom pjesničkom maratonu koji organizira Udruga Staro Hardomilje u suradnji s DHK HB, pod voditeljskom palicom našega vrijednoga Mate Grbavca.

Na 14. Međunarodnim književnim susretima u Koljnofu, u Mađarskoj, početkom rujna 2022. u ime Društva sudjelovali su naši članovi Tomislav Marijan Bilosnić, Srećko Marijanović i Ivo Raguž.

Na Susretima pjesnika u Posavini, kojima smo suorganizatori uz Maticu hrvatsku Orašje i Grad Orašje, 23. listopada 2022., nastupilo je jedanaest članova Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne i Društva hrvatskih književnika (RH): Brankica Bošnjak, Jasna Horvat, Ljerka Mikić, Krešimir Bagić, Mirko Ćurić, Miroslav Mićanović, Mato Nedić, Ivo Raguž, Ivan Sivrić, Joso Soja Živković, Tomislav Žigmanov i Ivan Baković. Sutradan, 24. listopada 2022., pjesnici su posjetili ŠC fra Martina Nedića gdje su se susreli s učenicima te škole, čitali stihove, razgovarali s učenicima i slušali mlade pjesnike srednjoškolce.

U suradnji s Gradskom knjižnicom Kulturno-informativnoga centra Tomislavgrad 11. studenoga 2022. organizirali smo tradicionalnu, sedmu po redu, Književnu večer Kraljevstvo riječi. Nastupili su članovi DHK HB: Stanko Krnjić, Ante Nadomir Tadić Šutra, Ivan Sivrić, Mate Grbavac, Bruno Majić, Ivan Baković, Mijo Tokić, Tomislav Majić, Ivana Ćurić, Iva Bagarić, Ljuba Đikić i Ilija Smiljanić.

Nakon kratke pauze, u Ravnom smo, 3. rujna 2022., ponovo pokrenuli pjesničku manifestacija Grgurovi hukovi. Ovogodišnja manifestacija bila je posvećena nedavno preminulom književniku Anđelku Vuletiću koji se rodio na području općine Ravno. Svoje stihove publici je čitalo dvanaest pjesnika: Luko Paljetak, fra Ivan Kramar, Hrvoje Barbir-Barba, Ivo Raguž, Srećko Marijanović, Enerika Bijač, Ana Soldo, Tomislav Batina, Finka Filipović, Ivan Babić, Miro Petrović i Stanko Krnjić.

Na poziv fra Jose Oršolića, župnika župe Tramošnica, na četvrtoj Međunarodnoj likovnoj koloniji i večeri poezije u Donjoj Tramošnici u ime DHK HB sudjelovala je naša članica Marela Jerkić-Jakovljević.

Na 11. Pjesničkom sijelu u čast don Jurja Gospodnetića u Bosanskom Grahovu u ime DHK HB nastupio je Tomislav Marijan Bilosnić.

Važno je naglasiti da je održan još niz pojedinačnih programa/priredaba koje su bile važne i kojima je Društvo dalo potporu, bio institucijski, bilo da su sudjelovali naši članovi pojedinačno. Njih sve u ovom izvješću ne možemo nabrojiti jer ih je bilo mnogo. No, sve smo ih pratili na našoj web-stranici, koliko smo mogli više.

 

OSTALE AKTIVNOSTI

Radeći predano i kontinuirano na ostvarivanju ciljeva i zadaća iz svoga područja djelovanja, Hrvatska akademija za znanost i umjetnost BiH i Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne potpisali su Povelju o kulturnoj suradnji.

U povodu općih izbora u BiH u listopadu 2022., Upravni odbor DHK HB je uputio otvoreno pismo političarima, biračima i međunarodnim dužnosnicima za fer i poštenu provedbu izbora i za pravičnije ustavno uređenje Bosne i Hercegovine.

Redovito smo pratili i prijavljivali se na javne pozive s ciljem osiguranja materijalnih uvjeta rada Društva. Slali smo pisma i zamolbe institucijama u BiH, županijama, općinama, Uredu za Hrvate izvan RH sa zahtjevom za uvrštavanje u proračun ili bilo kakav vid pomoći. Upućivane su aplikacije na natječaje: Federalnoga ministarstva kulture i športa, Ministarstva civilnih poslova BiH, Fondacije za nakladništvo F BiH, Fondacije za bibliotečnu djelatnost (u protekloj godini otkupljeno je više naslova naših članova, odnosno, naklade DHK HB), Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ, a neovisno o tom zamolbe na više adresa za potporu rada Društvu. Zahvaljujući sredstvima dobivenima na natječajima i pojedinačnim potporama raznih razina vlasti Društvo uspijeva nekako opstati.

S ciljem konsolidacije financijskoga stanja u Društvu pokretane su inicijative i davani prijedlozi na mnoge adrese, upućivani dopisi ministarstvima, općinskim i gradskim vlastima, organizirani susreti s predsjednicima županijskih vlada, ministrima, članovima Glavnoga vijeća Hrvatskoga narodnoga sabora, gradonačelnicima i načelnicima općina, za uvrštenje u proračun s prijedlozima za suradnji na kulturnom i prosvjetnom polju sa svrhom ostvarivanja zajedničkoga interesa. Osim, kako je već rečeno, pojedinačnih potpora, sustavna rješenja financiranja DHK HB još uvijek nema na vidiku.

Po pet primjeraka svakoga broja časopisa Osvit šaljemo u poglavarstva općina s hrvatskom većinom, neki plate, neki se ogluše.

Pored sredstava dobivenih na natječajima na državnoj, federalnoj i županijskoj razini, svakako treba spomenuti one koji su se odazvali našem pozivu za potporu Društvu: Ministarstvo znanosti, prosvjete, kulture i športa HBŽ, Vlada HNŽ, Grad Mostar, Općina Ravno i Kerametal Ljubuški

Unatoč racionalnom trošenju, postojeća sredstava su ipak nedostatna za izmirenje svih dugova i uspješno funkcioniranje Društva.

 

NOVI – UMRLI ČLANOVI

Od prošle Skupštine, a na prijedlog povjerenstva za prijem i reviziju članstva, u članstvo DHK HB primljeni su: Tomislav Dretar (Belgija, bio istupio pa ponovo primljen), Boris Njavro (Dubrovnik), Ivan Babić (Zagreb), Mario Raguž (Zagreb), Lajčo Perušić (Zagreb), Hrvoje Barbir (Ploče), Zdravka Mila Marijanović (Mostar), Ljerka Lukić (Kanada), Milena Jukić Bandić (Mostar), Tomislav Domović (Zagreb), Goran Gatalica (Zagreb), Dragica Križanac (Nizozemska), Miljenko Jukić (Split) i Ante Brajko (Tomislavgrad). Svim novim članovima čestitamo i iskazujemo srdačnu dobrodošlicu u DHK HB.

U proteklih godinu dana, nažalost, umrli su članovi DHK HB: Zdravko Ostojić, Marko Bošković, Mila Vlašić-Gvozdić, Žarko Marijanović, Fabijan Lovrić, Ivan Kordić, Vera Primorac i Mirko Marijanović.

 

NASTOJANJA, PROGRAMI I AKTIVNOSTI

Nakon razgovora s poglavarstvom Grada Čapljine o ponovnom pokretanju pjesničke manifestacije Rijek iz kamena, koja je proteklih godina organizirana u Počitelju, što je Upravni odbor DHK HB prihvatio, nažalost nije došlo do pomaka niti su iz gradskoga poglavarstva pokazali interes da nastavimo suradnju.

Na našu inicijativu s poglavarstvom Općine Ravno započeli smo dogovore o osnivanju još dvije književne nagrade koje bismo nazvali po dvojici velikih hrvatskih književnika Anđelku Vuletiću (književna nagrada za prozu) i Stojanu Vučićeviću (nagrada za mlade pjesnike). Zbog nekih objektivnih okolnosti nismo uspjeli ova dva projekta realizirati ove godine (nagrade bi se dodjeljivale u rujnu u sklopu Dana Općine Ravno i manifestacije Grgurovi hukovi). Postoji obostrani interes i uvjereni smo da ćemo već dogodine imati ove nagrade. Ove je godine, kako je spomenuto, trideset godina od osnutka DHK HB. Proslavu ove obljetnice planiramo najesen i rano je govoriti o obimu i sadržaju. U svakom slučaju, od vas očekujemo konkretne prijedloge i sudjelovanje.

Suradnja DHK HB s DHK iz Zagreba nam je vrlo važna i na tom polju nismo ostvarili zadovoljavajuće kontakte, osim s Ogrankom slavonsko-baranjsko-srijemskim. Nadamo se boljoj suradnji s novim vodstvom DHK, a to je, kako smo čuli, spomenula i predsjednica Mihanović-Salopek u svom dopisu.

Jedan manji broj članova uopće ne sudjeluje u radu Društva, ne objavljuje u našim publikacijama, ne dolazi na naše manifestacije, skupštine i ne plaća članarinu. Očekujemo prijedloge naših članova kako razriješiti taj problem.

Nažalost, i to treba reći, događali su se i određeni potresi u Društvu. Dvojica članova, Miljenko Stojić i Ljubo Krmek, podnijeli su ostavke na mjesto u Upravnom odboru. Svatko od njih ima svoje razloge, kolega Krmek vas je sa svojima upoznao putem e-poruke. Iako smatramo da navedeni razlozi nisu dostatni za tako radikalan potez, moglo se sve, barem pokušati, riješiti razgovorom, njihove ostavke su prihvaćene. Preostali članovi Upravnoga odbora, njih petero od predviđenih sedmero, su nastavili legitimno voditi Društvo. Kako je Statutom predviđeno da se u ovakvim slučajevima popuna upražnjenih mjesta vrši na Skupštini Društva, to ćemo danas i učiniti.

U cjelini proteklo razdoblje ocjenjujemo uspješnim u odnosu na nepovoljne prilike i ranija razdoblja. Nismo zadovoljni u kojoj se mjeri cijeni naš rad, nekada čak sumnjamo da se on namjerno ignorira.

U odnosu prema Društvu prevelik je broj onih koji ignoriraju naše potrebe i opravdane zahtjeve i zamolbe. Često ni preporuke dužnosnika koji cijene značenje književnoga djelovanja za nacionalni identitet, za kulturu i uopće opstojnost kulturne i civilizacijske baštine Hrvata u BiH, ne pomažu.

U vremenu pred nama nastojat ćemo sačuvati sadašnji status DHK HB i dalje skrbiti o svrhama, ciljevima i zadaćama iz Statuta Društva. Konkretan operativni dinamički plan rada za iduće razdoblje ne možemo sačiniti jer nemamo nikakav siguran i stalan izvor prihoda. Okvirno smo to pokušali s hodogramom koji smo na UO usvojili, što je zapravo godišnji plan aktivnosti i rada.

Djelovanje DHK HB može biti uspješnije. Naše djelovanje će morati biti prepoznatljivije, da bi Društvo učinkovitije postupalo i da bi potpora zajednice bila stvarna i pravodobna. Treba se izboriti za jačanje naše staleške pozicije, pronaći način boljega i uspješnijega povezivanja unutar hrvatskoga nacionalnoga korpusa, snažnijega uključivanja članova u programe koje Društvo realizira, pokretati programe koji će unaprijediti rad članova i Društva u cjelini i tomu slično.

Poticat ćemo suradnju sa srodnim društvima drugih naroda. Naši članovi pojedinačno surađuju vrlo uspješno na mnogim stranama pa bi Društvo, kao udruga koja okuplja te iste članove, mogla imati dobrobiti od toga.

Na kraju, ocjenjujemo da se DHK HB stabiliziralo. To prihvatimo kao početak njegova napretka što se može ostvariti jedino trudom i dobrom voljom svih nas. Društvo je naše, ono zahtijeva naš angažman, vratit će nam uloženi trud jačanjem našega samopoštovanja, ponosa i koristi koju dajemo zajednici u kojoj djelujemo i kojoj pripadamo.

Mostar, 10. lipnja 2023.

Predsjednik DHK HB

Ivan Baković, prof.

Sva prava pridržana © 2003 - 2021 DRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA HERCEG BOSNE | WEB SITE by IT Sektor AOX Company | Visit www.aox.company