Šimun Musa (Donji Veliki Ograđenik, Čitluk, 4. travnja 1951.). Osnovnu školu pohađao u rodnom mjestu i Čerinu, gimnaziju u Ljubuškom, diplomirao hrvatski jezik i jugoslavenske književnosti i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zadru, magistrirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, doktorirao na Sveučilištu u Zadru. Prof. dr. teorije i povijesti književnosti, professor emeritus. Radio kao srednjoškolski i sveučilišni profesor na sveučilištima u Zadru i u Mostaru, a bio je prosvjetni savjetnik i ravnatelj Zavoda za školstvo. Bio je dva puta ministar prosvjete, kulture, znanosti i športa u Vladi Federacije Bosne i Hercegovine, zastupnik u Parlamentu FBiH, dekan Pedagoškog fakulteta u Mostaru, prorektor za razvoj i zamjenik rektora Sveučilišta u Mostaru. Glavni urednik časopisā Hum, Škola i Vidicite član nekoliko uredništava značajnih časopisa. Član uredništva edicije „Hrvatska književnost BiH u 100 knjiga“, Matica hrvatska, Sarajevo. Članci su mu prevođeni na engleski jezik.
Sastavljač je antologija: Antologija hrvatske ratne lirike (s G. Sušcem);Zri znak (s K. Šegom);Na Pegazu Brotnjom. Priređivač je brojnih knjiga među kojima se izdvajaju knjige u ediciji „Hrvatska književnost BiH u 100 knjiga“: Hrvatska književnost u BiH u drugoj polovici 19. st. i početkom 20. st.; Hrvatska književnost u BiH u prvoj polovici 20. st.; Hrvatska književnost u BiH u 20. st.; Ilija Jakovljević, Proza i poezija. Urednik je više stotina knjiga u Fram-Ziralu i Školskoj nakladi. Urednik je petnaestak znanstveno-stručnih zbornika.
Redoviti je član HAZU BiH i tajnik Razreda za filologiju i književnost HAZU BiH. Osim brojnih priznanja, nagrada i zahvalnica za znanstveni prinos i potporu u radu osnovnih i srednjih škola, fakulteta i sveučilišta u FBiH i RH, dobitnik je i Povelje sa zlatnom medaljom Sveučilišta u Mostaru, književne nagrade DHK HB Antun Branko Šimić i Nagrade za životno djelo Općine Čitluk.
Živi u Mostaru.
Objavljena djela
Hrvatski kulturni preporod u Hercegovini i Franjo Milićević, Mostar, 1992.
Sunce je otputovalo iz moje sobe (Riječju i slikom djece u ratu), Mostar, 1994.
Antologija hrvatske ratne lirike (s G. Sušcem), Mostar, 1995.
Zri znak, dvadeset broćanskih pjesnika (s K. Šegom), Čitluk, 1996.
Frano Milićević: Ženidba (svadbeni običaj u broćanskoj župi u Hercegovini), Zagreb,1870.; Radovi JAZU, Zagreb,1915.; (Š. Musa priredio, uredio, napisao predgovor, rječnik i bilješke), Čitluk, 1998.
Život i književno djelo Ilije Jakovljevića, monografija, Mostar, 1998./1999.
Hrvatska književnost u BiH u drugoj polovici 19. st. i početkom 20. st.(priredio, napisao predgovor, bibliografiju i rječnik), Sarajevo, 2005.
Hrvatska književnost u BiH u prvoj polovici 20. st. (priredio, napisao predgovor, bibliografiju i rječnik), Sarajevo, 2007.
Hrvatska književnost u BiH u 20. st. (priredio, napisao predgovor, bibliografiju i rječnik), Sarajevo, 2007.
Studije i ogledi, Mostar, 2009.
Ilija Jakovljević: Proza i poezija (priredio, napisao predgovor, bibliografiju i rječnik), Sarajevo 2011.
Na Pegazu Brotnjom– izbor iz broćanskoga pjesništva, antologija, Čitluk – Mostar, 2017.
Osnove interpretacije književnosti (s. M. Šušić),sveučilišni udžbenik, Mostar, 2014.
Uvod u metodiku, interpretaciju i recepciju književnosti(s. M. Šušić i M. Tokićem), sveučilišni udžbenik, Zadar, 2015.
Čitanka za IV. razred gimnazije (I. i II. izdanje, suautor), Zagreb – Mostar, 2010.
Čitanka za I. razred gimnazije (V. i VI. izdanje, suautor), Zagreb – Mostar, 2010. i 2012.
Čitanka za II. razred gimnazije (IV. izdanje, suautor), Zagreb – Mostar, 2011.
Čitanka za III. razred gimnazije (IV. izdanje, suautor), Zagreb – Mostar, 2012.