Mostar (15. prosinca 2023.) – Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne sinoć je u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru upriličilo predstavljanje antologije hrvatske antiratne poezije Cvrčci u trubi, autorā Biserke Goleš-Glasnović i Tomislava Domovića. U antologiji su pjesme stotinu pedeset i četiri suvremena hrvatska književnika, od najstarijega Dragutina Tadijanovića (r. 1905.) do najmlađega Franje Nagulova (r. 1983.).
Govoreći o poticaju za nastanak ove knjige, njezin autor Tomislav Domović rekao je: „Dva desetljeća nakon proglašenja mira traumatsko iskustvo u meni još je intenzivno živjelo kao podsjetnik na mladost obilježenu strahotama i tisućama ljudskih žrtava. Zapitao sam se kako to da se do sada nitko nije posvetio antologiziranju hrvatske antiratne poezije povezujući i ravnopravno objedinjujući brojne pjesničke uratke nastale u jeku Domovinskoga rata i rata u Bosni i Hercegovini. Kolegica Biserka i ja posvetili smo se istraživanju i pjesničkim izvorima pročitavši tisuće pjesama, desetke panorama i ratnih antologija, stotine autorskih zbirka i rezultat toga predanoga rada sad aje pred vama.“
A da je riječ o iznimno važnoj antologiji za čitavu hrvatsku književnu praksu i javnost, podjednako dobro prihvaćenoj i od publike i od kritike, posvjedočio je poznati hrvatski povjesničar, kritičar i antologičar Božidar Petrač, koji je napisao: „Riječ je o važnoj i sveobuhvatnoj poetskoj refleksiji na hrvatsku ratnu stvarnost devedesetih godina prošlog stoljeća koja se odvijala posred ratne groznice i opće egzistencijalne ugroze, ali i o pjesmama pjesnika koji su s različitim vremenskim odmacima bilježili krhotine i bljeskove svojih ratnih prisjećanja i doživljaja.“
Biserka Goleš Glasnović, autorica antologije, osvrnula se na izbor poezije u antologiji Cvrčci u trubi: „U našem izboru pjesničke su krhotine ratne zbilje i oblutci antiratnih refleksija na sasvim stvaran Domovinski rat koji se dogodio u Hrvatskoj 1991. – s odmakom od tridesetak godina. Uvršteni su i manje poznati, zaboravljeni i vrsni u svjedočenju i sudjelovanju u Domovinskom ratu, ratnici, vojnici, bojovnici ili vojaci, mahom umjetnici pjesnici, slikari, kipari i glumci.“
Svoje pjesme uvrštene u antologiju hrvatske antiratne poezije Cvrčci u trubi pročitali su Srećko Marijanović, Ružica Soldo, Anita Martinac, Tomislav Domović i Ivan Baković, a izbor pjesama iz antologije pročitala je mlada pjesnikinja Marija Pavković-Baković.